Jak prawidłowo dbać o zęby mleczne?
zeby mleczne

Data

Prawidłowa higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie na drodze do zdrowych zębów, jak i dobrej kondycji organizmu malucha już od pierwszych dni jego życia. W grę wchodzi przede wszystkim regularność działania, jak również prawidłowe podejście do tematu. Nie bez znaczenia pozostaje również wizyta u specjalistów. 

Uzębienie ma bardzo istotny wpływ na cały organizm. Warto wiedzieć, że ma ogromne znaczenie dla rozwoju narządu żucia, a tym samym przyjmowanie pokarmów. Uwarunkowany jest także od niego rozwój mowy. Jeśli doprowadzimy do tego, że na zębach naszego malucha pojawi się próchnica, to zwiększamy bardzo ryzyko pojawienia się jej na stałych.

Zapobieganie próchnicy u dzieci – o czym mowa w praktyce?

Dbanie o zęby u dzieci powinno być stałą rutyną każdego rodzica. Pamiętajmy o tym, że maluch do ukończenia 8 roku życia nie powinien w tym być pozostawiony sam sobie. Samodzielność jest ogromnie ważną kwestią, niemniej nie w higienie jamy ustnej. Oczywiście pozwalajmy dziecku działać z czasem w pojedynkę, ale kontrolujmy, czy szczotkowanie odbywa się w sposób prawidłowy.

Aby skutecznie zapobiegać pojawieniu się próchnicy koniecznie dopasujmy akcesoria do pielęgnacji do wieku dziecka. Nie bez znaczenia pozostaje także stosowanie pasty z właściwą dla jego etapu rozwoju zawartością fluoru. To samo dotyczy jej ilości. W przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze 3 r.ż. mowa o wielkości ziarna ryżu, a potem już ziarna grochu. Szczotkowanie powinno odbywać się najlepiej po każdym posiłku, niemniej nie zawsze jest to możliwe. Rutyną powinno być natomiast wykonywanie tej czynności po śniadaniu i kolacji (po 2 minuty). W przeciwdziałaniu pojawienia się próchnicy u dzieci warto także wziąć pod uwagę zabieg lakowania i lakierowania.

Pierwsza wizyta u ortodonty dla dzieci

Pamiętajmy o tym, że zgryz dziecka ma ogromnie ważną rolę do spełnienia. Nieprawidłowy może przyczynić się do pojawienia się wielu groźnych chorób. Warto wiedzieć, że ortodonta dla dzieci na NFZ przyjmuje je w ramach ubezpieczenia bezpłatnie do ukończenia 12. r.ż. Zarezerwujmy więc wizytę zanim u dziecka pojawią się wszystkie zęby stałe. To bardzo ważne.

Nie zaniedbujmy także wizyt u dentysty. Pierwsza wizyta powinna być zarezerwowana w pierwszym roku życia naszej pociechy. Kolejne przynajmniej co pół roku. Więcej informacji na ten temat, jak również dotyczących prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej u dzieci można znaleźć na stronie: https://mcs-przychodnia.pl/.

WiĘceJ
artykułów